OSS Dan Grades

OSS Dan Grades for Budo are awarded to people who demonstrate their understanding of martial discipline through dedicated training and understanding of the martial arts (‘Budo’), or in demonstrating a similar purity, perseverance and life skill in everyday life. (H = Honorary Recognition)

OSS Dan Ambassadors

5th Dan – Dr Joseph Morrow (H) (Scotland)

5th Dan – Sir Iain Torrance (H) (Scotland)

5th Dan – Sir Ian Wood (H) (Scotland)

5th Dan – Charles Bruce (H) (Scotland)

5th Dan – Daisuke Matsunaga (H) (Japan)

5th Dan – Mike Dreelan, Shodan (H) (Ireland)

5th Dan – Tommy Dreelan, Shodan (H) (Ireland)

Aikido

8th Dan – Prof. Will Reed (Japan)

Iaido

7th Dan – Takeda Hogyoku (Japan)

3rd Dan – Robert Boyd (Scotland)

Judo

10th Dan – George Kerr (Scotland)

7th Dan – Bill Berry (Scotland)

4th Dan – Gordon McCathie (Scotland)

Karate Do

9th Dan – Ronnie Watt (Scotland)

9th Dan – George Carruthers (Scotland, UK)

9th Dan – Don Owens (Canada)

9th Dan – Charles Gidley (England)

9th Dan – John Mullan (USA)

8th Dan – Fritz Wendland (Germany)

8th Dan – Alain Verbeeck (France)

8th Dan – Christopher Bruce (Scotland)

8th Dan – Willfried Achilles (Germany)

7th Dan – Alf Ronny Fagerland (Norway)

7th Dan – Paul Kee (Sweden)

Takashi Katada Karate Do Grade tbc (Japan)

7th Dan – Terry Boyle (Northern Ireland)

6th Dan – Jock Calder (Scotland)

6th Dan – Reeve Watt (Scotland)

6th Dan – Mike Bissett (Scotland)

6th Dan – Jarlath Cunningham (Ireland)

5th Dan – Roxanne Watt (Scotland)

5th Dan – Carole Kelman (Scotland)

5th Dan – Charlie Abel (Scotland)

5th Dan – Juraj Staffa, (H) (Slovakia)

5th Dan – Grant Conroy (Scotland)

5th Dan – Chris Davidson (Scotland)

5th Dan – Ian Kelman (Scotland)

5th Dan – Fumi Shiki (Japan)

5th Dan – John Cox (Scotland)

5th Dan – Hatsumi Kataoka (Japan)

5th Dan – Noriyasu Takahira (Japan)

5th Dan – Iain Dow (Scotland)

5th Dan – Ian Kirk (Scotland)

5th Dan – Len Owens (Canada)

5th Dan – Fiona Ellis (Australia)

5th Dan – Ian Ellis (Australia)

5th Dan – Toni La Pietra (Italy)

4th Dan – Chloe Calder (Scotland)

4th Dan – Emma Stuart (Scotland)

4th Dan – Nissara Kirk (Scotland)

4th Dan – John Willis (Scotland)

4th Dan – Dick Athawes (Scotland)

4th Dan – Helen Roulson (Scotland)

4th Dan – Hayley Bloodworth (Scotland)

3rd Dan – Albert Thomson (Scotland)

3rd Dan – Peter Carry (Scotland)

3rd Dan – Jim Millar (Scotland)

3rd Dan – Connor Davidson (Scotland)

3rd Dan – Scott Sutherland (Scotland)

3rd Dan – Peter Adam (Scotland)

3rd Dan – Pam Adam (Scotland)

3rd Dan – Edmund Stevens (Scotland)

3rd Dan – Lisa Douglas (Scotland)

3rd Dan – Chris Morrice (Scotland)

3rd Dan – Daniel Smith (Scotland)

3rd Dan – Craig Russell (Scotland)

3rd Dan – Curtis Thornton (Scotland)

3rd Dan – Charlotte Walker (Scotland)

3rd Dan – Benedict Bruce (Scotland)

2nd Dan – Nicol Hobart (Scotland)

2nd Dan – Peter Stuart (Scotland)

2nd Dan – Dawn Owens (Canada)

2nd Dan – Dr. Trevor Runcie (Scotland)

2nd Dan – Matthew Crabb (Scotland)

2nd Dan – Jacob Adam Karate Do. Cadet (Scotland)

2nd Dan – Charlotte Adam Karate Do. Cadet (Scotland)

1st Dan – Olga Runcie, (Scotland)

1st Dan – Marc Thomson, Shodan Karate Do (H) (Scotland)

1st Dan – Tyrone Smith, Shodan Karate Do (H) (Scotland)

1st Dan – Gordon MacIntosh, Shodan Karate Do. (H) (Scotland)

1st Dan – James Bingham, Shodan Karate Do (H) (Scotland)

1st Dan – Colin Taylor, Shodan Karate Do (H) (Scotland)

Kendo

7th Dan – Kazuo Yamazaki (Japan)

5th Dan – Etsuko Yamazaki (Japan)